Logga in

Två energiting i mars förvillar

Publicerad
10 feb 2011, 14:05

I mars arrangeras två ”energiting”. För många branschpersoner inom VVS- och energisektorn har detta upplevts som mycket förvirrande. På vilket ”energiting” ska man delta för att få en aktuell bild av energiläget och vår energiframtid?

15–17 mars går Nordens nya energikonferens Energiutblick 2011 och utställning av stapeln på Svenska Mässan i Göteborg. Arrangör är Energimyndigheten. Den 21–22 mars arrangeras Sveriges Energiting med utställning i Folkets Hus/Norra Latin i Stockholm av Sveriges Energiting AB i Linköping i samarbete med Eventia.

Energimyndigheten har i ett pressmeddelande förklarat att man ”sade upp avtalet med Konferensforum AB 2009. Konferensforum har valt att fortsätta arrangera en konferens under benämningen Sveriges Energiting i Stockholm utan Energimyndighetens medverkan”.

Energiutblick 2011 har fem teman: globala trender, framtidens energi, energi och marknad, teknik för tillväxt och effektiva energianvändare. Konferensen har ett nordiskt perspektiv med internationella utblickar. Deltagare är förutom de nordiska energimyndigheternas företrädare forskningsinstitut och branschpersoner inom energisektorn.

Sveriges Energiting i Stockholm lägger fokus på de resultat som kommer fram ur allt arbete som läggs ned och genomförs inom energiområdet. Energieffektivisering och tekniska lösningar är två huvudteman. Stora branschaktörer som Siemens, Schneider Electric, Grontmij, Tyréns, WSP, Cowi och Boverket deltar och delar med sig av sina erfarenheter.