Bevego förvärvar Plåt-Masen i Falun
Dahlägda Bevego Byggplåt & Ventilation förvärvar Plåt-Masen AB i Falun. Plåt-Masen är en grossist inom ventilation och byggnadsplåt. Företaget omsätter cirka 15 miljoner kronor och har fyra anställda.
Den slutgiltiga överlåtelsen skedde den 28 december förra året.
”Genom förvärvet, och med Plåt-Masens anläggning i Falun, förstärker Bevego sin geografiska närvaro i Dalarna vilket ligger helt i linje med strategin att komma kunden än närmare”, skriver Bevego i ett pressmeddelande. Plåt-Masen kommer att drivas vidare som dotterbolag till Bevego under vintern 2011 och därefter inkorporeras i Bevego.
Plåt-Masen grundades 1995 i Falun. Fokus stod vid starten på ventilation som än idag står för den största delen av omsättningen. Produktmixen har under de senare åren utökats med byggplåt. Ägarna och grundarna Björn Hoel och Magnus Wählbacken kommer att driva bolaget vidare.
Bevego är en av Sveriges ledande grossister inom byggnadsplåt, ventilationsprodukter och teknisk isolering. Företaget ägs sedan 2002 av Dahl Sverige. Bevego har 230 anställda och omsätter drygt 1,1 miljarder kronor.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen