Logga in

Fortum inför vinsttak för fjärrvärmen i Stockholm

Publicerad
15 nov 2010, 15:31

I tre år har Konkurrensverket utrett Fortum Värmes fjärrvärmeverksamhet i Stockholm. Nu har myndigheten avslutat granskningen då Fortum sätter ett tak för intäkterna för att stärka fjärrvärmekundernas ställning. Samtidigt har fjärrvärmepriserna utvecklats i en positiv riktning för kunderna, uppger myndigheten.

Prissättningen på fjärrvärme varierar mycket mellan olika kommuner i Sverige.
Den stora prisskillnaden kan enligt Konkurrensverkets bedömning förklaras av till exempel nätets ålder eller tillgången till billig spillvärme från lokala industrier.

Vilket pris fjärrvärmekunden får betala beror på hur det lokala fjärrvärmeföretaget har valt att prissätta.

– Konsumenterna har en mycket utsatt ställning på fjärrvärmemarknaden eftersom de inte kan välja leverantör. Därför är det viktigt att granska fjärrvärmeföretagen, säger Konkurrensverkets generaldirektör Dan Sjöblom i ett pressmeddelande.

”Fjärrvärme har betydande stordriftsfördelar både i produktion och i distribution av värme i bostäder och lokaler. Det innebär samtidigt att fjärrvärmeföretagen har stor marknadsmakt och i princip är fria att sätta de priser de önskar. Att byta till en annan uppvärmningsform är dyrt och alternativen till fjärrvärme är ofta få i en tätort. Konkurrenstrycket på fjärrvärme från andra uppvärmningsformer är därför i regel begränsat”, skriver Konkurrensverket i pressmeddelandet.

Frågan var om Fortum Värme missbrukat sin dominerande ställning genom att ta ut oskäligt höga fjärrvärmepriser, något som inte är tillåtet enligt konkurrensreglerna.
Men när Fortum Värme nu inför en så kallad intäktsram som de totala intäkterna från fjärrvärmen inte får överskrida så avslutar Konkurrensverket granskningen.

Konkurrensverket tror att åtgärden får en gynnsam inverkan på fjärrvärmepriserna. Under tiden som granskningen skett har fjärrvärmepriserna i Stockholm sänkts jämfört med fjärrvärmepriser på andra håll i landet.

– Beskedet att avsluta utredningen är mycket välkommet. Vi har fått kritik för att fjärrvärmen har blivit dyrare. Det är lätt att glömma bort den gröna skatteväxlingen som genomförts i Sverige. Faktum är att alla andra uppvärmningsformer ökat mer i pris jämfört med vår fjärrvärme, säger Anders Egelrud, vd på Fortum Värme i ett pressmeddelande.

Konkurrensverket kommer dock att fortsätta följa utvecklingen på fjärrvärmemarknaden i Stockholm och i Sverige. Myndigheten anser också att en förhandsreglering av fjärrvärmepriserna vore bäst för att skydda fjärrvärmekunderna mot oskäliga priser och för att öka kundnyttan på fjärrvärmemarknaden.