Logga in

Vasakronan erbjuder gröna hyresavtal

Publicerad
24 sep 2010, 14:41

Fastighetsbolaget Vasakronan är först i landet med att erbjuda sina hyresgäster så kallade gröna hyresavtal. Syftet är främst att minska energianvändningen, något som både hyresgäster och vi som fastighetsägare tjänar på, berättade Henrik Rand, Vasakronan, när han presenterade konceptet på Fastighetsbranschens energidag i Stockholm igår.

Landets största fastighetsägare av kommersiella lokaler, Vasakronan, erbjuder sina lokalhyresgäster gröna hyresavtal där parterna bland annat kommer överens om att sänka inomhustemperaturen, stänga av datorer som inte används och släcka lampor.

– Vi har högt ställda mål som att våra fastigheter ska ha en energianvändning som ligger 50 procent under branschgenomsnittet. Idag har vi 30 procent lägre energianvändning. För att nå målet behöver vi samverka med våra kunder för att ändra brukarnas beteenden, sa Henrik Rand, projektledare för gröna hyresavtal på Vasakronan.

– Det gröna hyresavtalet är förstås frivilligt och något som vi erbjuder hyresgästerna. Vi erbjuder gratis energikartläggning eller elrådgivning för hyresgästerna, som ofta har egna elabonnemang. Det brukar inte vara några problem att minska energianvändningen med cirka tio procent.

Hittills har närmare 110 lokalhyresgäster skrivit på ett grönt hyresavtal med Vasakronan som utöver elanvändningen också bland annat omfattar uppvärmning, komfortkyla och avfallshantering.