Ny fabrik i Gustavsberg senast 2013
Villeroy & Boch Gustavsberg har antagit en avsiktsförklaring om att flytta tillverkningen av sanitetsporslin till ett nytt fabriksområde i Gustavsberg. Företagets avsikt är att ha lämnat den nuvarande fabriken senast i slutet av 2013.
Den nya fabriken kommer att byggas på Ekobackens nya industriområde intill Gustavsberg.
– Vi har ett behov av att modernisera produktionsprocessen och då är den anläggning som vi har idag inte ändamålsenlig, säger Peter Larsson, vd för Villeroy & Boch Gustavsberg i ett pressmeddelande.
Sedan 1940 har Gustavsberg tillverkat sanitetsporslin i den nuvarande fabriken.
– Denna tradition vill vi värna om, därför tänker vi långsiktigt och avser att skapa en modern anläggning för den nordiska marknaden, säger Andreas Pfeiffer, vd för divisionen Bath & Wellness på Villeroy & Boch AG.
Kommunstyrelsens ordförande Lars-Erik Alversjö (M) och oppositionsrådet Lars Bryntesson (S) i Värmdö kommun välkomnar beskedet.
– Det innebär att vi nu får behålla produktionen av sanitetsporslin samtidigt som vi kan fortsätta arbetet med att utveckla Gustavsberg som konst-, design- och kulturcentrum. Dessutom är det naturligtvis glädjande för de anställda att de nu fått beskedet att cirka 185 arbetstillfällen blir kvar här i Gustavsberg, säger de i ett gemensamt uttalande.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen