Logga in

Täbys satsning på fjärrvärme i konkurrens fortsätter

Publicerad
30 jun 2010, 09:34

Trots den misslyckade upphandlingen i våras, med bara ett inkommet anbud, fortsätter Täby kommun sin satsning på utbyggd fjärrvärme i konkurrens. Nu planerar kommunen att genomföra en ny upphandling.

Den tidigare upphandlingen avbröts den 30 mars i år. Skälet var att det bara inkom ett anbud som inte uppfyllde de ställda kraven. Kommunen har sedan dess träffat olika aktörer på energimarknaden, vilket resulterat i att det nu finns fler intressenter som vill vara med i satsningen. En ny upphandling planeras därför nu till hösten 2010.

Målet är att Täbys tätbebyggda delar ska få fjärrvärme på marknadsmässiga villkor. Kommunen ska äga fjärrvärmenätet och nätet ska på sikt ska öppnas för konkurrens. Täby kommun planerar att medfinansiera utbyggnaden med cirka 300 miljoner kronor, vilket ska täckas av framtida nätavgifter.
– Jag är glad att vi i full politisk enighet kommer vidare till målet att erbjuda fler Täbybor fjärrvärme och dessutom öka valfriheten. Fjärrvärme är i grunden ett miljöprojekt, säger Leif Gripestam (M), kommunstyrelsens ordförande i Täby, i ett pressmeddelande.