Logga in

VVS-avtalet sägs upp av Byggnads

Publicerad
31 mar 2010, 10:49

– Vi blev förvånade när Byggnads förhandlingsdelegation dök upp här igår och lämnade över uppsägningen, säger Robert Jakobsson, förhandlingschef på VVS Företagen, till VVS-Forum. Vi tyckte att förhandlingarna hittills hade gått mycket bra även fast de som vanligt går fram och tillbaka.

Anledningen till att Byggnads nu säger upp avtalet är att de inte accepterar det mär¬ke om 0,9 procent för första året och 2,3 procent för andra året som har gjorts upp på de avtalsområden som nu är klara.

– De tycker att det är meningslöst att fortsätta förhandlingarna i det här läget, fort¬sätter Robert Jakobsson. Men vi förbereder oss nu för att återuppta förhand¬lingarna och har kommit överens om att ta förnyad kontakt efter påskhelgen.

Robert Jakobsson tror inte att det kommer att bli konflikt.

– Det är inte rätt konjunkturläge för det, avslutar han.