Logga in

Lagrådet prövar lagförslagen efter Lavaldomen

Publicerad
4 feb 2010, 14:15

Lagrådet kommer att pröva om regeringens lagförslag efter Lavaldomen påverkar strejkrätten och föreningsfriheten på ett sätt så att beslutet måste skjutas ett år framåt, skriver Riksdag & Departements nätupplaga.

Bakgrunden är att opppositionspartierna anser att regeringens lagförslag går längre än vad som krävs i Lavaldomen. Oppositionen vill därför att riksdagens kommande beslut om lagförslagen ska bli vilande i ett år. Konstitutionsutskottet, KU, har nu begärt att Lagrådet ska höras om frågan.

Planen var att riksdagen skulle diskutera och besluta om regeringens proposition den 4 mars. Går förslagen igenom ska de börja gälla den 1 april i år.

Oppositionen har aviserat att den vid en eventuell valseger i höstens riksdagsval kommer att utreda frågan på nytt och skriva en ny proposition, uppger Riksdag & Departement.