Logga in

Ny stororder på Frölunda Torg för Högbergs Rör

Publicerad
4 dec 2009, 09:36

Comfortmedlemmen Högbergs Rör i Borås har fått en ny stor VS-entreprenad i samband med förnyelsen av köpcentrumet Frölunda Torg i Göteborg. Ordervärdet för totalentreprenaden är drygt 11 miljoner kronor.

Högbergs Rör har slutit avtal med Skanska och Diligentia Fastigheter om fortsatt partneringsamarbete på Frölunda Torg. Nu handlar det om nybyggnad av 9 000 kvadratmeter butikslokaler samt ett parkeringshus.

Projekteringsarbetet startar före årsskiftet. Produktionsstart blir i mars 2010 och projektet avslutas med nybyggnad av parkeringshuset i slutet av 2011.

Högbergs Rör hade även VS-entreprenaden i den nu avslutade första etappen av utbyggnaden av köpcentrumet. Entreprenadsumman för den var cirka 6,5 miljoner kronor. Högbergs Rör har också VS-entreprenaden i den pågående första etappen av ombyggnaden av det befintliga köpcentrumet (se länken nedan). Ordervärdet för den är cirka 4 miljoner kronor.