Logga in

GEA Exos varslar 13

Publicerad
14 okt 2009, 13:08

GEA Exos Ventilation AB, som tillverkar och marknadsför ventilationsaggregat, varslar 13 personer om uppsägning. MBL-förhandlingar har nu inletts.

Företaget uppger att det kommer att introducera nya produkter på marknaden under 2009 och 2010 som kräver mindre personell insats. Detta i kombination med lågkonjunkturen är orsaken till varslet.

– Det är alltid svårt när medarbetare berörs, men på sikt tror vi att detta är det enda strategiskt riktiga. Vår förhoppning är att på sikt öka vår omsättning och produktivitet och därigenom trygga sysselsättningen vid vår fabrik i Enköping, säger företagets vd Magnus Eklund i ett pressmeddelande.

GEA Exos Ventilation AB ingår i den tyska GEA-koncernen som idag har totalt cirka 20 000 anställda och omsätter ungefär 5 miljarder euro. Det svenska dotterbolaget omsatte förra året cirka 110 miljoner kronor med cirka 60 anställda. Huvudkontor och fabrik finns i Enköping.