Logga in

VS-marknaden minskade med 15 procent

Publicerad
22 sep 2009, 14:30

VS-installationsmarknaden minskade under första halvåret i år med 15 procent jämfört med samma period förra året. Det visar höstens konjunkturrapport för VVS Företagen från Industrifakta. Årstakten indikerar en minskning i år med cirka åtta procent jämfört med helåret 2008.

Den totala VS-volymen, baserat på påbörjade bygginvesteringar, löpande underhåll och industriinvesteringar, beräknas ha uppgått till drygt 11,7 miljarder kronor under första halvåret i år. Prognosen på minus 9 procent för totalvolymen, innebär en sänkning med tre procentenheter jämfört med den senaste konjunkturrapporten i våras.

Nedgången i år väntas beröra flertalet sektorer på byggmarknaden. Undantagen är det offentliga husbyggandet, byggnadsunderhåll och modernisering av flerbostadshus. Särskilt kraftigt väntas fallet bli för industrins husbyggande samt för nybyggnad av bostäder. Preliminärt utfall för ombyggnad av flerbostadshus tyder på att volymen kan komma att växa i år. Den låga räntenivån, de allt mer akuta problemen i bostäder byggda under perioden 1961–1975 samt behovet av lägre energianvändning är troliga förklaringar till ökningen.

Ny- och ombyggnadsinvesteringar inom kontor, handel, hotell med mera sjönk redan förra året med 10 procent. I år pekar utfallet för första halvåret på en fortsatt minskning med 20 procent och den negativa utvecklingen väntas fortsätta även under nästa år. Bakom nedgången ligger kraftigt minskade nybyggnadsinvesteringar inom både kontor och detaljhandel.

Husbyggnadsinvesteringarna inom offentlig sektor tog fart under andra kvartalet. Man kan bland annat notera en ökad aktivitet för ombyggnad av skolor och utbildningslokaler. Investeringar inom energiområdet och när det gäller transport och kollektivtrafik väntas också öka. Den dominerande sektorn industrirör väntas minska påtagligt i år till följd av lägre kapacitetsutnyttjande och minskad produktion.

Även för leverantörerna av material och produkter till VS-marknaden var minskningen 15 procent under första halvåret i år. Den totala marknaden för VS-material beräknas till cirka 6 miljarder kronor för båda grupperna. Årstakten indikerar en minskning med knappt 10 procent jämfört med helåret 2008, en minskning med 3 procentenheter jämfört med den senaste konjunkturrapporten från Industrifakta i våras.

Samtliga installatörsbranscher, med undantag för kyla, väntas i år tappa omkring 10 procent av förra årets volym. Fallet ser ut att bromsas upp under 2010 med hänsyn till att konjunkturnedgången troligen når botten i år, bedömer Industrifakta. Kylinstallationernas utveckling väntas, jämfört med övriga installationsbranscher, bli avsevärt mindre dramatisk under det kommande året.