Logga in

Onninen etablerar sig i Kazakstan

Publicerad
11 jun 2009, 14:23

Onninen-koncernen startar verksamhet i Kazakstan. Målet är att ha den på plats i landet senast i början av 2010. Främst handlar det om att förse regionens gas- och oljeprojekt med material.

Onninen Finland har gjort projekt i Kazakstan i flera år, och Onninen Norge har sedan länge goda affärsrelationer med en av de större kunderna i området, skriver bolaget i ett pressmeddelande. Främst handlar verksamheten om materiel och logistik i anslutning till de olje- och gasprojekt som får en allt större betydelse för regionen.

Verksamheten har nu utvecklats till en fas där produkter behövs snabbt och Onninen kommer därför att etablera ett dotterbolag i Kazakstan. Produktsortimentet kommer till att börja med att baseras på kategorierna med elmateriel, men kommer att utökas successivt.