Logga in

Siemens energieffektiviserar Lycksele kommun

Publicerad
27 apr 2009, 13:07

Lycksele kommun anlitar Siemens för att minska sin energianvändning genom ett EPC-projekt. Det ska leda till minskade kostnader och förbättrat inomhusklimat i kommunens lokaler.

I ett första skede kommer Siemens att göra en energiinventering av kommunens lokaler. Alla system i fastigheten som använder energi kommer att ses över, främst värme, ventilation, vatten och el.

– Vår preliminära bedömning är att Lycksele kommun har möjlighet att minska sin energianvändning med ungefär 20 procent, säger André Ruuth vid Siemens AB i ett pressmeddelande.

I början av november lämnar Siemens in resultatet av den inledande analysen. Resultatet levereras med en åtgärdsplan och därefter ska kommunen fatta beslut om att gå vidare för genomförande av åtgärderna.