Göteborgsinstallatör fick stort kontorsprojekt i Stockholm
Installationsbolaget i Göteborg har fått VS- och kylentreprenaden vid ombyggnaden av ett kontor på Södermalm i Stockholm. Ordervärdet är cirka 12 miljoner kronor. Bakgrunden till att företaget nu klivit in på Stockholmsmarknaden är den dåliga bygg- och VVS-konjunkturen i Göteborg.
Totalt ska cirka 18 000 kvadratmeter byggas om och renoveras i kontorsfastigheten. Beställare är Veidekke Entreprenad och byggherre är AMF Pension. Arbetena startar i mitten av april och ska vara klara vid årsskiftet 2010/2011.
– Vi räknar med att projektet i snitt ska sysselsätta sex personer, säger Installationsbolagets vd Sören Adolfsson.
Installationsbolaget har tidigare bara haft några mindre projekt i Stockholm.
– Vi har länge sneglat mot Stockholmsmarknaden för att se om vi kan vara med och konkurrera om de större projekten. Den dåliga konjunkturen på hemmaplan samt att det är en kund som vi känner sedan tidigare, gjorde att tidpunkten nu var rätt, förklarar Sören Adolfsson.
Han pekar på att Göteborgsområdet förmodligen har drabbats hårdast av den försämrade bygg- och VVS-konjunkturen, bland annat på grund av den stora betydelse som den krisdrabbade fordonsindustrin har.
– De flesta företagen här har det väldigt tufft för tillfället. Det är svårt att komma till några avslut. Projektet i Stockholm gör att vi har sysselsättning för hela vår personal fram till i mitten av september. Sedan får vi se om vi får något här eller om vi ska fortsätta att räkna på jobb i andra delar av landet, exempelvis Skåne.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen