Logga in

Bad & Energicenter förser köpcentrum med naturkyla

Publicerad
20 mar 2009, 14:24

Comfortmedlemmen Bad & Energicenter i Hudiksvall bygger en anläggning för naturkyla till ett köpcentrum i hemstaden. Uppdraget är värt cirka 5,5 miljoner kronor.

Fastigheten Guldsmeden 8 i centrala Hudiksvall med butiker och kontor för kommunala inrättningar har hittills kylts med kylmaskiner. Bland annat för att sänka driftskostnaderna har fastighetsägaren Fastighets AB Glysis beslutat att investera i en bergkylanläggning. Efter en upphandling med flera anbudsgivare utsågs Bad & Energicenter till generalentreprenör för projektet.

– Det är en stor order för vårt företag som omsätter 16-17 miljoner kronor, förklarar Bad & Energicenters vd Anders Hanson.
50 hål på 210 meters djup kommer att borras i en parkeringsplats, parker och gångbanor. Via samlingsbrunnar kopplas anläggningen ihop med det befintliga kylsystemet i en undercentral på femte våningen i fastigheten. Kyleffekten blir cirka 300 kW.

– Samtidigt med installationen av den nya kylanläggningen ska den gamla fungera, vilket gör arbetet speciellt, säger Anders Hanson.

Bad & Energicenter har anlitat underentreprenörer i projektet för borrning och grävarbeten.
Borrningsarbetena pågår och utförs av en västgötsk entreprenör, AB Mullsjö Brunnsborrningar.

– Huvuddelen av projektet ska vara klart i juni men besiktningen sker framåt hösten. En sådan här entreprenad innebär mycket följdarbeten, säger Anders Hanson.

Möjlighet finns att ansluta även värmepumpar till anläggningen men beslut om det har ännu inte tagits.